708-403-891
napisz sms o tresci WNIOSEK n nr 72240

Samobójcze ataki bombowe w trzech kościołach w Indonezji

Turbo Ekspres to szybkie Pożyczki pożyczki w 15 minut na sam dowód osobisty

Samobójcze ataki bombowe w trzech kościołach w Indonezji

Trzy bomby wybuchły w kościołach w Indonezji. Ataki podczas mszy.

W niedzielę rano doszło do samobójczych ataków bombowych na trzy kościoły znajdujące się w miejscowości Surabaja, która jest drugim co do wielkości miastem w Indonezji. Surabaja jest położona we wschodniej części wyspy Jawa. Ataków dokonano podczas trwających w kościołach mszach. Jak ustalono, do ataków doszło jednocześnie w trzech różnych kościołach w  tym mieście. Lokalna policja poinformowała, że  trzy samobójcze ataki na kościoły w Indonezji przeprowadziła jedna rodzina. W atakach w kościołach w mieście Surabaja zginęło co najmniej 13 osób oraz obrażenie odniosły dziesiątki innych osób. Jak ustaliła lokalna policja, w jednym z kościołów wysadziła się matka z dwójką dzieci, a mąż kobiety i jej dwaj synowie przeprowadzili ataki samobójcze na dwa inne kościoły.

Celem jednego ataku samobójców był kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Marii Panny. Zamachu tego dokonał ojciec rodziny, który wjechał samochodem, w którym były umieszczone ładunki wybuchowe w bramę znajdującą się przed kościołem.

Następnie żona mężczyzny i dwie córki przeprowadziły zamach na drugi z kościołów w Diponegaro. Świadek zdarzenia opisał kobietę, która dokonała zamachu w Diponegaro, mówiąc, że wniosła ona do kościoła dwie torby. Od razu wzbudziła podejrzenia wobec policjantów. Usiłowali oni zatrzymać ją na dziedzińcu, jednakże kobieta ich zignorowała i weszła do kościoła. W Kościele spowodowała eksplozję bomby. Szef lokalnej policji, którym jest David Prasojo poinformował, że na szczęście saperom udało się zdetonować drugą bombę, którą kobieta przyniosła w torbie i która nie wybuchła w tym kościele. Trzeciego samobójczego ataku dokonało dwóch nastolatków, którzy byli pozostałymi dziećmi należącymi do tej samej rodziny. Tego ataku dokonali w kościele w Pantekosta. Jak podaje policja, dzieci były w wieku 9, 12, 16 i 18 lat.

Dwie największe  indonezyjskie organizacje muzułmańskie, którymi są Nahdlatul Ulama i Muhammadija potępiły te ataki na chrześcijańskie kościoły.

Samobójcze ataki na kościoły przeprowadzono wkrótce, po tym, jak policja stłumiła rozruchu w jednym z zakładów penitencjarnych w pobliżu miasta Dżakarta, gdzie zginęło pięć osób. Do wszczęcia tych rozruchów przyznało się tak zwane Państwo islamskie.

Do samobójczych niedzielnych ataków doszło na kilka dni przed rozpoczęciem ramadanu, czyli świętego miesiąca muzułmanów.

Jak podało BBC (British Broadcasting Company), niedzielne samobójcze ataki są najkrwawszymi zdarzeniami w Indonezji od 2005 roku. Zamachy były prawdopodobnie dziełem organizacji Jemaah Ansharut Daulah (JAD), która podporządkowała się tak zwanemu Państwu islamskiemu. Taką informację przekazał rzecznik indonezyjskich służb wywiadowczych Wawan Purwanto w telewizji Metro.

Indonezyjskie władze zaczęły walkę z dżihadystami po tym, jak zamachowcy związani z Al-Kaidą, dokonali w 2002 roku serii ataków bombowych. Do tych ataków doszło na popularnej wśród turystów wyspie Bali. W atakach bombowych zginęło wtedy 202 osoby.

Indonezja, która liczy 260 milionów ludzi, jest największym muzułmańskim państwem na świecie. W Indonezji żyją jednak także mniejszości chrześcijańskie, buddyjskie oraz hinduistyczne. W ostatnim czasie obserwujemy wyraźny wzrost nietolerancji religijnej oraz liczne konflikty na tle wyznaniowym, których ofiarami są członkowie mniejszości.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o